SMB15F48AY
- Manufacturer Part Number:
- SMB15F48AY
- Manufacturer/Brand:
- STMicroelectronics
- Part of Description:
- TVS DIODE 48VWM 100VC SMBFLAT
- Manufacturer :
- STMicroelectronics
- Product Category :
- TVS - Diodes
- Applications :
- Automotive
- Bidirectional Channels :
- Capacitance @ Frequency :
- Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
- 100A (8/20µs)
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 175°C (TJ)
- Package / Case :
- DO-221AA, SMB Flat Leads
- Power - Peak Pulse :
- 1500W (1.5kW)
- Power Line Protection :
- No
- Product Status :
- Obsolete
- Supplier Device Package :
- SMBflat
- Type :
- Zener
- Unidirectional Channels :
- 1
- Voltage - Breakdown (Min) :
- 53.2V
- Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
- 100V
- Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
- 48V (Max)