P4KE550-E3/54
Manufacturer Part Number:
P4KE550-E3/54
Manufacturer/Brand:
Vishay Dale Thin Film
Part of Description:
TVS DIODE 495VWM 760VC DO204AL
Manufacturer :
Vishay Dale Thin Film
Product Category :
TVS - Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
Capacitance @ Frequency :
90pF @ 1MHz
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
400mA
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
DO-204AL, DO-41, Axial
Power - Peak Pulse :
300W
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
DO-204AL (DO-41)
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
1
Voltage - Breakdown (Min) :
550V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
760V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
495V