SMCJ150A
- Manufacturer Part Number:
- SMCJ150A
- Manufacturer/Brand:
- Taiwan Semiconductor Corporation
- Part of Description:
- TVS DIODE 150VWM 243VC SMC
- Manufacturer :
- Applications :
- General Purpose
- Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
- 6.2A
- Power - Peak Pulse :
- 1500W (1.5kW)
- Supplier Device Package :
- SMC (DO-214AB)
- Voltage - Breakdown (Min) :
- 167V
- Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
- 243V
- Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
- 150V