D3V3S1B2LP-7B
Manufacturer Part Number:
D3V3S1B2LP-7B
Manufacturer/Brand:
Diodes Incorporated
Part of Description:
TVS DIODE 3.3VWM 9.5VC DFN1006-2
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Product Category :
TVS - Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
1
Capacitance @ Frequency :
118pF @ 1MHz
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
50A (8/20µs)
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case :
0402 (1006 Metric)
Power - Peak Pulse :
410W
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
X1-DFN1006-2
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
Voltage - Breakdown (Min) :
3.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
9.5V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
3.3V (Max)