SMDA12C-5.TBT
Manufacturer Part Number:
SMDA12C-5.TBT
Manufacturer/Brand:
Semtech Corporation
Part of Description:
TVS DIODE 12VWM 19VC 8-SO
Manufacturer :
Semtech Corporation
Product Category :
TVS - Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
5
Capacitance @ Frequency :
120pF @ 1MHz
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
12A (8/20µs)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case :
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Power - Peak Pulse :
300W
Power Line Protection :
No
Supplier Device Package :
8-SO
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
Voltage - Breakdown (Min) :
16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
19V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
12V (Max)