SMS3.3.TCT
Manufacturer Part Number:
SMS3.3.TCT
Manufacturer/Brand:
Semtech Corporation
Part of Description:
TVS DIODE 3.3VWM 8.7VC SOT23-6
Manufacturer :
Semtech Corporation
Product Category :
TVS - Diodes
Applications :
General Purpose
Bidirectional Channels :
Capacitance @ Frequency :
35pF @ 1MHz
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
12A (8/20µs)
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case :
SOT-23-6
Power - Peak Pulse :
200W
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
SOT-23-6
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
4
Voltage - Breakdown (Min) :
3.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
8.7V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
3.3V (Max)