RCLAMP2402B.TCT
Manufacturer Part Number:
RCLAMP2402B.TCT
Manufacturer/Brand:
Semtech Corporation
Part of Description:
TVS DIODE 24VWM 55VC SC75
Manufacturer :
Semtech Corporation
Product Category :
TVS - Diodes
Applications :
HDMI
Bidirectional Channels :
1
Capacitance @ Frequency :
0.6pF @ 1MHz
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
4A (8/20µs)
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case :
SC-75, SOT-416
Power - Peak Pulse :
200W
Power Line Protection :
No
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
SC-75 (SOT523)
Type :
Zener
Unidirectional Channels :
2
Voltage - Breakdown (Min) :
26.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
55V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
24V (Max)