BZW06-5V8
Manufacturer Part Number:
BZW06-5V8
Manufacturer/Brand:
STMicroelectronics
Part of Description:
TVS DIODE 5.8VWM 13.4VC DO15
Manufacturer :
STMicroelectronics
Capacitance @ Frequency :
4000pF @ 1MHz
Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
298A (8/20µs)
Power - Peak Pulse :
600W
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
DO-15 (DO-204AC)
Voltage - Breakdown (Min) :
6.45V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
13.4V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
5.8V