1.5SMC43A
- Manufacturer Part Number:
- 1.5SMC43A
- Manufacturer/Brand:
- Bourns Inc.
- Part of Description:
- TVS DIODE 36.8VWM 59.3VC DO214AB
- Manufacturer :
- Bourns Inc.
- Applications :
- General Purpose
- Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
- 25.6A
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 150°C (TJ)
- Power - Peak Pulse :
- 1500W (1.5kW)
- Voltage - Breakdown (Min) :
- 40.9V
- Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
- 59.3V
- Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
- 36.8V