SMBJ26CA-Q
- Manufacturer Part Number:
- SMBJ26CA-Q
- Manufacturer/Brand:
- Bourns Inc.
- Part of Description:
- TVS DIODE 26VWM 42.1VC SMB
- Manufacturer :
- Bourns Inc.
- Applications :
- Automotive, Telecom
- Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
- 14.3A
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 150°C (TJ)
- Power - Peak Pulse :
- 600W
- Supplier Device Package :
- SMB (DO-214AA)
- Voltage - Breakdown (Min) :
- 28.9V
- Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
- 42.1V
- Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
- 26V