15KPA260CA
- Manufacturer Part Number:
- 15KPA260CA
- Manufacturer/Brand:
- SMC Diode Solutions
- Part of Description:
- TVS DIODE 260VWM 416.7VC P600
- Manufacturer :
- SMC Diode Solutions
- Current - Peak Pulse (10/1000µs) :
- 36.2A
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 175°C (TJ)
- Power - Peak Pulse :
- 15000W (15kW)
- Product Status :
- Active
- Voltage - Breakdown (Min) :
- 290.4V
- Voltage - Clamping (Max) @ Ipp :
- 416.7V
- Voltage - Reverse Standoff (Typ) :
- 260V