PTCCL07H121HBE149
Manufacturer Part Number:
PTCCL07H121HBE149
Manufacturer/Brand:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Part of Description:
PTC RESET FUSE
Manufacturer :
Product Category :
PTC Resettable Fuses
Current - Hold (Ih) (Max) :
120 mA
Current - Max :
Current - Trip (It) :
Height - Seated (Max) :
0.472" (12.00mm)
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C
Package / Case :
Radial, Disc
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
Size / Dimension :
0.276" Dia x 0.217" T (7.00mm x 5.50mm)
Thickness (Max) :
Time to Trip :
Type :
Ceramic
Voltage - Max :
265V