PTGL7SAS5R6K4N51A0
Manufacturer Part Number:
PTGL7SAS5R6K4N51A0
Manufacturer/Brand:
Murata Electronics
Part of Description:
PTC RESET FUSE 60V 236MA RADIAL
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
PTC Resettable Fuses
Current - Hold (Ih) (Max) :
236 mA
Current - Max :
2.2 A
Current - Trip (It) :
314 mA
Height - Seated (Max) :
0.484" (12.30mm)
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-30°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial, Disc
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
5.6 Ohms
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
Size / Dimension :
0.287" Dia x 0.138" T (7.30mm x 3.50mm)
Thickness (Max) :
Time to Trip :
Type :
Ceramic
Voltage - Max :
60V