MHP-30-36-T
Manufacturer Part Number:
MHP-30-36-T
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
PTC RESET FUSE 36V 30A BLADE
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
PTC Resettable Fuses
Current - Hold (Ih) (Max) :
30 A
Current - Max :
100 A
Current - Trip (It) :
50 A
Height - Seated (Max) :
0.217" (5.50mm)
Lead Spacing :
Mounting Type :
Holder
Operating Temperature :
Package / Case :
Blade Type
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
Size / Dimension :
1.024" L x 0.370" W (26.00mm x 9.40mm)
Thickness (Max) :
Time to Trip :
4.5 s
Type :
Polymeric
Voltage - Max :
36V