PTGL09AR220M6B52B0
Manufacturer Part Number:
PTGL09AR220M6B52B0
Manufacturer/Brand:
Murata Electronics
Part of Description:
THERMISTOR PTC 125V 22 OHM 120C
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
PTC Resettable Fuses
Current - Hold (Ih) (Max) :
175 mA
Current - Max :
800 mA
Current - Trip (It) :
290 mA
Height - Seated (Max) :
0.630" (16.00mm)
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-10°C ~ 60°C
Package / Case :
Radial, Disc
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
22 Ohms
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
Size / Dimension :
0.394" Dia x 0.217" W (10.00mm x 5.50mm)
Thickness (Max) :
Time to Trip :
Type :
Ceramic
Voltage - Max :
125V