MF-SMHT160-2-6
Manufacturer Part Number:
MF-SMHT160-2-6
Manufacturer/Brand:
Bourns Inc.
Part of Description:
PTC RESET FUSE 16V 1.6A 2SMD
Manufacturer :
Bourns Inc.
Product Category :
PTC Resettable Fuses
Current - Hold (Ih) (Max) :
1.6 A
Current - Max :
100 A
Current - Trip (It) :
3.2 A
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
2-SMD
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
50 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
150 mOhms
Size / Dimension :
0.374" L x 0.234" W (9.50mm x 5.94mm)
Thickness (Max) :
0.118" (3.00mm)
Time to Trip :
10 s
Type :
Polymeric
Voltage - Max :
16V