MF-RX135-0-99
Manufacturer Part Number:
MF-RX135-0-99
Part of Description:
PTC RESET FUSE 60V 1.35A RADIAL
Current - Hold (Ih) (Max) :
1.35 A
Current - Max :
40 A
Current - Trip (It) :
2.7 A
Height - Seated (Max) :
0.718" (18.26mm)
Lead Spacing :
0.201" (5.10mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
120 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
300 mOhms
Size / Dimension :
0.483" L x 0.122" W (12.26mm x 3.10mm)
Thickness (Max) :
Time to Trip :
9.6 s
Voltage - Max :
60V