250S130-RCDR
Manufacturer Part Number:
250S130-RCDR
Part of Description:
PTC RESET FUSE 60V 130MA 2SMD
Current - Hold (Ih) (Max) :
130 mA
Current - Max :
3 A
Current - Trip (It) :
260 mA
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
2-SMD
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
7 Ohms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
17 Ohms
Size / Dimension :
0.370" L x 0.291" W (9.40mm x 7.40mm)
Thickness (Max) :
0.146" (3.70mm)
Time to Trip :
1.1 s
Voltage - Max :
60V (250V Int)