250R080TZR
Manufacturer Part Number:
250R080TZR
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
PTC RESET FUSE 60V 80MA RADIAL
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
PTC Resettable Fuses
Current - Hold (Ih) (Max) :
80 mA
Current - Max :
3 A
Current - Trip (It) :
160 mA
Height - Seated (Max) :
0.390" (9.90mm)
Lead Spacing :
0.201" (5.10mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Disc
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
15 Ohms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
33 Ohms
Size / Dimension :
0.228" Dia x 0.181" T (5.80mm x 4.60mm)
Thickness (Max) :
Time to Trip :
4 s
Type :
Polymeric
Voltage - Max :
60V (250V Int)