72R065XU
Manufacturer Part Number:
72R065XU
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
PTC RESET FUSE 72V 650MA RADIAL
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
PTC Resettable Fuses
Current - Hold (Ih) (Max) :
650 mA
Current - Max :
40 A
Current - Trip (It) :
1.3 A
Height - Seated (Max) :
0.571" (14.50mm)
Lead Spacing :
0.201" (5.10mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Disc
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
310 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
720 mOhms
Size / Dimension :
0.370" Dia x 0.122" T (9.40mm x 3.10mm)
Thickness (Max) :
Time to Trip :
5.3 s
Type :
Polymeric
Voltage - Max :
72V