TRF250-180S-2
Manufacturer Part Number:
TRF250-180S-2
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
PTC RESET FUSE 100V 180MA RADIAL
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
PTC Resettable Fuses
Current - Hold (Ih) (Max) :
180 mA
Current - Max :
10 A
Current - Trip (It) :
650 mA
Height - Seated (Max) :
0.453" (11.50mm)
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Disc
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
800 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
4 Ohms
Size / Dimension :
0.354" Dia x 0.150" T (9.00mm x 3.80mm)
Thickness (Max) :
Time to Trip :
2 s
Type :
Polymeric
Voltage - Max :
100V (250V Int)