PTCTZ3MR250MTE
Manufacturer Part Number:
PTCTZ3MR250MTE
Part of Description:
PTC RESET FUSE 265V 2SMD
Current - Max :
120 mA
Current - Trip (It) :
220 mA
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
Package / Case :
2-SMD
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
25 Ohms
Size / Dimension :
0.394" L x 0.283" W (10.00mm x 7.20mm)
Thickness (Max) :
0.142" (3.60mm)
Time to Trip :
1.3 s
Voltage - Max :
265V