HVR250P145CF
Manufacturer Part Number:
HVR250P145CF
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
PTC RESET FUSE 60V 145MA RADIAL
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
PTC Resettable Fuses
Current - Hold (Ih) (Max) :
145 mA
Current - Max :
3 A
Current - Trip (It) :
290 mA
Height - Seated (Max) :
0.492" (12.50mm)
Lead Spacing :
0.217" (5.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Disc
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
3 Ohms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
14 Ohms
Size / Dimension :
0.236" Dia x 0.201" T (6.00mm x 5.10mm)
Thickness (Max) :
Time to Trip :
2.5 s
Type :
Polymeric
Voltage - Max :
60V (250V Int)