RLD60P300XF
Manufacturer Part Number:
RLD60P300XF
Part of Description:
PTC RESET FUSE 60V 3A RADIAL
Current - Hold (Ih) (Max) :
3 A
Current - Max :
40 A
Current - Trip (It) :
6 A
Height - Seated (Max) :
1.181" (30.00mm)
Lead Spacing :
0.402" (10.20mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
40 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
100 mOhms
Size / Dimension :
0.980" Dia x 0.122" T (24.90mm x 3.10mm)
Thickness (Max) :
Time to Trip :
19.8 s
Voltage - Max :
60V