YPAL0013N
- Manufacturer Part Number:
- YPAL0013N
- Manufacturer/Brand:
- Amphenol Thermometrics
- Part of Description:
- PTC RESET FUSE 30V 120MA RADIAL
- Manufacturer :
- Amphenol Thermometrics
- Product Category :
- PTC Resettable Fuses
- Current - Hold (Ih) (Max) :
- 120 mA
- Current - Max :
- 700 mA
- Current - Trip (It) :
- 240 mA
- Height - Seated (Max) :
- 0.217" (5.50mm)
- Lead Spacing :
- 0.200" (5.08mm)
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- 0°C ~ 60°C
- Package / Case :
- Radial, Disc
- Product Status :
- Obsolete
- Ratings :
- Resistance - 25°C (Typ) :
- 13 Ohms
- Resistance - Initial (Ri) (Min) :
- Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
- Size / Dimension :
- 0.157" Dia x 0.138" T (4.00mm x 3.50mm)
- Thickness (Max) :
- Time to Trip :
- Type :
- Ceramic
- Voltage - Max :
- 30V