YM120D170N250
- Manufacturer Part Number:
- YM120D170N250
- Part of Description:
- PTC RESET FUSE 265V 161MA RADIAL
- Current - Hold (Ih) (Max) :
- 161 mA
- Current - Max :
- 1.1 A
- Current - Trip (It) :
- 228 mA
- Height - Seated (Max) :
- 0.433" (11.00mm)
- Lead Spacing :
- 0.200" (5.08mm)
- Operating Temperature :
- 0°C ~ 55°C
- Product Status :
- Obsolete
- Ratings :
- Resistance - 25°C (Typ) :
- 25 Ohms
- Size / Dimension :
- 0.335" Dia x 0.177" T (8.50mm x 4.50mm)
- Voltage - Max :
- 265V