YM120C60N151
- Manufacturer Part Number:
- YM120C60N151
- Part of Description:
- PTC RESET FUSE 265V 57MA RADIAL
- Current - Hold (Ih) (Max) :
- 57 mA
- Current - Max :
- 200 mA
- Current - Trip (It) :
- 80 mA
- Height - Seated (Max) :
- 0.256" (6.50mm)
- Lead Spacing :
- 0.200" (5.08mm)
- Operating Temperature :
- 0°C ~ 55°C
- Product Status :
- Obsolete
- Ratings :
- Resistance - 25°C (Typ) :
- 150 Ohms
- Size / Dimension :
- 0.157" Dia x 0.177" T (4.00mm x 4.50mm)
- Voltage - Max :
- 265V