KRG0300250SRY
- Manufacturer Part Number:
- KRG0300250SRY
- Manufacturer/Brand:
- Allied Components International
- Part of Description:
- Polymer PTC Resettable Fuse 30V
- Manufacturer :
- Product Category :
- PTC Resettable Fuses
- Current - Hold (Ih) (Max) :
- 2.5 A
- Current - Max :
- 40 A
- Current - Trip (It) :
- 5 A
- Height - Seated (Max) :
- 0.720" (18.30mm)
- Lead Spacing :
- 0.197" (5.00mm)
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Package / Case :
- Radial, Disc
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Resistance - 25°C (Typ) :
- 40 mOhms
- Resistance - Initial (Ri) (Min) :
- 20 mOhms
- Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
- 70 mOhms
- Size / Dimension :
- 0.449" L x 0.118" W (11.40mm x 3.00mm)
- Thickness (Max) :
- Time to Trip :
- 10.3 s
- Type :
- Polymeric
- Voltage - Max :
- 30V