MPRV240V055
Manufacturer Part Number:
MPRV240V055
Manufacturer/Brand:
Meritek
Part of Description:
PTC RESET FUSE 240V 0.55A RADIAL
Manufacturer :
Meritek
Product Category :
PTC Resettable Fuses
Current - Hold (Ih) (Max) :
550 mA
Current - Max :
7 A
Current - Trip (It) :
1.25 A
Height - Seated (Max) :
0.854" (21.70mm)
Lead Spacing :
0.201" (5.10mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Disc
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
450 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
1.45 Ohms
Size / Dimension :
0.551" Dia x 0.161" T (14.00mm x 4.10mm)
Thickness (Max) :
Time to Trip :
26 s
Type :
Polymeric
Voltage - Max :
240V