MPTS1812L030R
- Manufacturer Part Number:
- MPTS1812L030R
- Part of Description:
- PTC RESET FUSE 30V 0.3A 1812
- Current - Hold (Ih) (Max) :
- 300 mA
- Current - Max :
- 100 A
- Current - Trip (It) :
- 600 mA
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Package / Case :
- 1812 (4532 Metric), Concave
- Ratings :
- Resistance - 25°C (Typ) :
- Resistance - Initial (Ri) (Min) :
- 200 mOhms
- Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
- 1.75 Ohms
- Size / Dimension :
- 0.179" L x 0.128" W (4.55mm x 3.24mm)
- Thickness (Max) :
- 0.028" (0.70mm)
- Voltage - Max :
- 30V