MPTS0603L016
- Manufacturer Part Number:
- MPTS0603L016
- Manufacturer/Brand:
- Meritek
- Part of Description:
- PTC RESET FUSE 9V 0.16A 0603
- Manufacturer :
- Meritek
- Product Category :
- PTC Resettable Fuses
- Current - Hold (Ih) (Max) :
- 160 mA
- Current - Max :
- 40 A
- Current - Trip (It) :
- 400 mA
- Height - Seated (Max) :
- Lead Spacing :
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Package / Case :
- 0603 (1608 Metric)
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Resistance - 25°C (Typ) :
- Resistance - Initial (Ri) (Min) :
- 1 Ohms
- Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
- 4.2 Ohms
- Size / Dimension :
- 0.063" L x 0.029" W (1.60mm x 0.73mm)
- Thickness (Max) :
- 0.030" (0.75mm)
- Time to Trip :
- 100 ms
- Type :
- Polymeric
- Voltage - Max :
- 9V