MPTS1210L035R
- Manufacturer Part Number:
- MPTS1210L035R
- Part of Description:
- PTC RESET FUSE 16V 0.35A 1210
- Current - Hold (Ih) (Max) :
- 350 mA
- Current - Max :
- 100 A
- Current - Trip (It) :
- 700 mA
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Package / Case :
- 1210 (3225 Metric), Concave
- Ratings :
- Resistance - 25°C (Typ) :
- Resistance - Initial (Ri) (Min) :
- 320 mOhms
- Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
- 1.3 Ohms
- Size / Dimension :
- 0.127" L x 0.102" W (3.22mm x 2.58mm)
- Thickness (Max) :
- 0.031" (0.80mm)
- Time to Trip :
- 200 ms
- Voltage - Max :
- 16V