MPTS1206L035
- Manufacturer Part Number:
- MPTS1206L035
- Manufacturer/Brand:
- Meritek
- Part of Description:
- PTC RESET FUSE 16V 0.35A 1206
- Manufacturer :
- Meritek
- Product Category :
- PTC Resettable Fuses
- Current - Hold (Ih) (Max) :
- 350 mA
- Current - Max :
- 100 A
- Current - Trip (It) :
- 750 mA
- Height - Seated (Max) :
- Lead Spacing :
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Package / Case :
- 1206 (3216 Metric)
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Resistance - 25°C (Typ) :
- Resistance - Initial (Ri) (Min) :
- 300 mOhms
- Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
- 1.2 Ohms
- Size / Dimension :
- 0.128" L x 0.065" W (3.25mm x 1.65mm)
- Thickness (Max) :
- 0.030" (0.75mm)
- Time to Trip :
- 100 ms
- Type :
- Polymeric
- Voltage - Max :
- 16V