PTCCL11H211HBE
Manufacturer Part Number:
PTCCL11H211HBE
Part of Description:
PTC RESET FUSE 265V 210MA RADIAL
Current - Hold (Ih) (Max) :
210 mA
Current - Max :
1.3 A
Current - Trip (It) :
315 mA
Height - Seated (Max) :
0.610" (15.50mm)
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C
Package / Case :
Radial, Disc
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
17 Ohms
Size / Dimension :
0.413" Dia x 0.217" T (10.50mm x 5.50mm)
Voltage - Max :
265V