MF-RG1100-AP
Manufacturer Part Number:
MF-RG1100-AP
Part of Description:
PTC RESET FUSE 16V 11A RADIAL
Current - Hold (Ih) (Max) :
11 A
Current - Max :
100 A
Current - Trip (It) :
18.7 A
Height - Seated (Max) :
1.024" (26.00mm)
Lead Spacing :
0.201" (5.10mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Ratings :
AEC-Q200
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
3.7 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
8.9 mOhms
Size / Dimension :
0.689" L x 0.118" W (17.50mm x 3.00mm)
Thickness (Max) :
Time to Trip :
7 s
Voltage - Max :
16V