MF-RHT1000-2-14
Manufacturer Part Number:
MF-RHT1000-2-14
Part of Description:
PTC 10.0A 16V RADIAL LEADED HI-T
Current - Hold (Ih) (Max) :
10 A
Current - Max :
100 A
Current - Trip (It) :
18.5 A
Height - Seated (Max) :
1.051" (26.70mm)
Lead Spacing :
0.402" (10.20mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Ratings :
AEC-Q200
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
6.2 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
15 mOhms
Size / Dimension :
0.689" L x 0.118" W (17.50mm x 3.00mm)
Thickness (Max) :
Time to Trip :
9 s
Voltage - Max :
16V