MF-LR550/20-0
Manufacturer Part Number:
MF-LR550/20-0
Manufacturer/Brand:
Bourns Inc.
Part of Description:
PTC RESETTABLE 5.5A 20V AXIAL ST
Manufacturer :
Bourns Inc.
Product Category :
PTC Resettable Fuses
Current - Hold (Ih) (Max) :
5.5 A
Current - Max :
100 A
Current - Trip (It) :
10.5 A
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Mounting Type :
User Defined
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Strap
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
9 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
22 mOhms
Size / Dimension :
1.417" L x 0.283" W (36.00mm x 7.20mm)
Thickness (Max) :
0.039" (1.00mm)
Time to Trip :
5 s
Type :
Polymeric
Voltage - Max :
20V