PTCTL4MR250GTE043
- Manufacturer Part Number:
- PTCTL4MR250GTE043
- Part of Description:
- PTC RESET FUSE 245V 70MA RADIAL
- Product Category :
- PTC Resettable Fuses
- Current - Hold (Ih) (Max) :
- 70 mA
- Current - Max :
- 4 A
- Current - Trip (It) :
- 200 mA
- Height - Seated (Max) :
- 0.453" (11.50mm)
- Lead Spacing :
- 0.197" (5.00mm)
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- 0°C ~ 70°C
- Package / Case :
- Radial, Disc
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Resistance - 25°C (Typ) :
- 25 Ohms
- Resistance - Initial (Ri) (Min) :
- Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
- Size / Dimension :
- 0.335" Dia x 0.197" T (8.50mm x 5.00mm)
- Thickness (Max) :
- Time to Trip :
- 2.5 s
- Type :
- Ceramic
- Voltage - Max :
- 245V