BK250-1000-DZ
Manufacturer Part Number:
BK250-1000-DZ
Manufacturer/Brand:
YAGEO
Part of Description:
PPTC,DISC 21.1MM, 250V 1A
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
PTC Resettable Fuses
Current - Hold (Ih) (Max) :
1 A
Current - Max :
10 A
Current - Trip (It) :
2 A
Height - Seated (Max) :
0.929" (23.60mm)
Lead Spacing :
0.402" (10.20mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Disc
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
300 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
800 mOhms
Size / Dimension :
0.831" Dia x 0.181" T (21.10mm x 4.60mm)
Thickness (Max) :
Time to Trip :
21 s
Type :
Polymeric
Voltage - Max :
250V