BK30-500-SZ
Manufacturer Part Number:
BK30-500-SZ
Manufacturer/Brand:
YAGEO
Part of Description:
PPTC,SQUARE 14MM, 30V 5A
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
PTC Resettable Fuses
Current - Hold (Ih) (Max) :
5 A
Current - Max :
40 A
Current - Trip (It) :
10 A
Height - Seated (Max) :
0.929" (23.60mm)
Lead Spacing :
0.413" (10.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Disc
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
10 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
50 mOhms
Size / Dimension :
0.551" L x 0.122" W (14.00mm x 3.10mm)
Thickness (Max) :
Time to Trip :
14.5 s
Type :
Polymeric
Voltage - Max :
30V