BK60-160-DZ
Manufacturer Part Number:
BK60-160-DZ
Manufacturer/Brand:
YAGEO
Part of Description:
PPTC,DISC 16.5MM, 60V 1.6A
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
PTC Resettable Fuses
Current - Hold (Ih) (Max) :
1.6 A
Current - Max :
40 A
Current - Trip (It) :
3.2 A
Height - Seated (Max) :
0.839" (21.30mm)
Lead Spacing :
0.201" (5.10mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Disc
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
90 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
220 mOhms
Size / Dimension :
0.642" Dia x 0.122" T (16.30mm x 3.10mm)
Thickness (Max) :
Time to Trip :
11.4 s
Type :
Polymeric
Voltage - Max :
60V