BK16-700-SZ
Manufacturer Part Number:
BK16-700-SZ
Manufacturer/Brand:
YAGEO
Part of Description:
PPTC,SQUARE 13.5MM, 16V 7A
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
PTC Resettable Fuses
Current - Hold (Ih) (Max) :
7 A
Current - Max :
100 A
Current - Trip (It) :
14 A
Height - Seated (Max) :
0.866" (22.00mm)
Lead Spacing :
0.201" (5.10mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Disc
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
8 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
19 mOhms
Size / Dimension :
0.531" L x 0.122" W (13.50mm x 3.10mm)
Thickness (Max) :
Time to Trip :
3.5 s
Type :
Polymeric
Voltage - Max :
16V