BK250-200-SZ
Manufacturer Part Number:
BK250-200-SZ
Part of Description:
PPTC,SQUARE 10.5MM, 250V 0.2A
Current - Hold (Ih) (Max) :
200 mA
Current - Max :
10 A
Current - Trip (It) :
400 mA
Height - Seated (Max) :
0.728" (18.50mm)
Lead Spacing :
0.201" (5.10mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
3 Ohms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
6 Ohms
Size / Dimension :
0.413" L x 0.181" W (10.50mm x 4.60mm)
Thickness (Max) :
Time to Trip :
9 s
Voltage - Max :
250V