BK60-075-DI
Manufacturer Part Number:
BK60-075-DI
Manufacturer/Brand:
YAGEO
Part of Description:
PPTC,DISC 10.2MM, 60V 0.75A
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
PTC Resettable Fuses
Current - Hold (Ih) (Max) :
750 mA
Current - Max :
40 A
Current - Trip (It) :
1.5 A
Height - Seated (Max) :
0.661" (16.80mm)
Lead Spacing :
0.201" (5.10mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Disc
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
250 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
550 mOhms
Size / Dimension :
0.402" Dia x 0.122" T (10.20mm x 3.10mm)
Thickness (Max) :
Time to Trip :
6.3 s
Type :
Polymeric
Voltage - Max :
60V