BK250-110-SY
Manufacturer Part Number:
BK250-110-SY
Part of Description:
PPTC,SQUARE 7MM, 250V 0.11A
Current - Hold (Ih) (Max) :
110 mA
Current - Max :
3 A
Current - Trip (It) :
220 mA
Height - Seated (Max) :
0.571" (14.50mm)
Lead Spacing :
0.201" (5.10mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
6 Ohms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
12 Ohms
Size / Dimension :
0.276" L x 0.181" W (7.00mm x 4.60mm)
Thickness (Max) :
Time to Trip :
5 s
Voltage - Max :
250V