BK250-040-DY
Manufacturer Part Number:
BK250-040-DY
Manufacturer/Brand:
YAGEO
Part of Description:
PPTC,DISC 7.4MM, 250V 0.04A
Manufacturer :
YAGEO
Product Category :
PTC Resettable Fuses
Current - Hold (Ih) (Max) :
40 mA
Current - Max :
3 A
Current - Trip (It) :
80 mA
Height - Seated (Max) :
0.531" (13.50mm)
Lead Spacing :
0.201" (5.10mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Disc
Product Status :
Active
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
27 Ohms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
65 Ohms
Size / Dimension :
0.291" Dia x 0.181" T (7.40mm x 4.60mm)
Thickness (Max) :
Time to Trip :
6 s
Type :
Polymeric
Voltage - Max :
250V