PTCCL13H921DBE
- Manufacturer Part Number:
- PTCCL13H921DBE
- Part of Description:
- PTC RESET FUSE 30V 920MA RADIAL
- Current - Hold (Ih) (Max) :
- 920 mA
- Current - Max :
- 11 A
- Current - Trip (It) :
- 1.38 A
- Height - Seated (Max) :
- 0.689" (17.50mm)
- Lead Spacing :
- 0.197" (5.00mm)
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Ratings :
- Resistance - 25°C (Typ) :
- 900 mOhms
- Size / Dimension :
- 0.492" Dia x 0.157" T (12.50mm x 4.00mm)
- Voltage - Max :
- 30V