PTCCL05H271DBE
- Manufacturer Part Number:
- PTCCL05H271DBE
- Part of Description:
- PTC RESET FUSE 30V 270MA RADIAL
- Current - Hold (Ih) (Max) :
- 270 mA
- Current - Max :
- 2.5 A
- Current - Trip (It) :
- 405 mA
- Height - Seated (Max) :
- 0.394" (10.00mm)
- Lead Spacing :
- 0.197" (5.00mm)
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Ratings :
- Resistance - 25°C (Typ) :
- 6 Ohms
- Size / Dimension :
- 0.197" Dia x 0.157" T (5.00mm x 4.00mm)
- Voltage - Max :
- 30V