NTE16006-ECG
- Manufacturer Part Number:
- NTE16006-ECG
- Part of Description:
- PTC RESET FUSE 60V 500MA RADIAL
- Current - Hold (Ih) (Max) :
- 500 mA
- Current - Max :
- 40 A
- Current - Trip (It) :
- 1 A
- Height - Seated (Max) :
- 0.539" (13.70mm)
- Lead Spacing :
- 0.201" (5.10mm)
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Ratings :
- Resistance - 25°C (Typ) :
- Resistance - Initial (Ri) (Min) :
- 410 mOhms
- Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
- 1.17 Ohms
- Size / Dimension :
- 0.310" Dia x 0.120" W (7.90mm x 3.00mm)
- Thickness (Max) :
- Time to Trip :
- 4 s
- Voltage - Max :
- 60V