NTE16004-ECG
- Manufacturer Part Number:
- NTE16004-ECG
- Manufacturer/Brand:
- NTE Electronics, Inc
- Part of Description:
- PTC RESET FUSE 60V 300MA RADIAL
- Manufacturer :
- NTE Electronics, Inc
- Product Category :
- PTC Resettable Fuses
- Current - Hold (Ih) (Max) :
- 300 mA
- Current - Max :
- 40 A
- Current - Trip (It) :
- 600 mA
- Height - Seated (Max) :
- 0.528" (13.40mm)
- Lead Spacing :
- 0.201" (5.10mm)
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Package / Case :
- Radial, Disc
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Resistance - 25°C (Typ) :
- Resistance - Initial (Ri) (Min) :
- 760 mOhms
- Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
- 2.1 Ohms
- Size / Dimension :
- 0.290" Dia x 0.122" T (7.40mm x 3.10mm)
- Thickness (Max) :
- Time to Trip :
- 3 s
- Type :
- Polymeric
- Voltage - Max :
- 60V